نقش پزشکی دقیق در بیماری سرطان

نقش هوش مصنوعی در درمان سرطان

پزشکی دقیق در نظر دارد که به کمک ویژگی­های ژنتیکی، سبک زندگی و محیط اطراف فرد به هدف طراحی مسیر مراقبت و درمان خاص فرد نائل شود. به منظور آن که روش برپایه­ی پزشکی دقیق جایگزین روش فعلی شود باید نسبت به روش فعلی مقرون به صرفه یا cost-effectiveness باشد. مقرون به صرفه بودن اصطلاحی است که هزینه­ها و دست­آورد­های تست جدید را با تست فعلی بر اساس میزان واحد سلامتی مقایسه می­کند. معیار واحد سلامتی دارای نمود­های متفاوتی است اما رایج­ترین آن معادل کیفیت یک سال یا QALY است. از این رو تستی مقرون به صرفه است که QALY را افزایش دهد. سازمان بهداشت جهانی میزان هزینه­ای را که بیمار حداکثر می­تواند برای بیماری خود صرف کند تا QALY آن افزایش پیدا کند بین ۱-۳ برابر تولید ناخالص داخلی هر کشور تعریف کرده است. اگر هزینه تست بیش از ۳ برابر تولید ناخالص داخلی بود آن تست مقرون به صرفه نیست. برای آن که تست جدیدی نسبت به تست فعلی مقرون به صرفه باشد باید یکی از موارد زیر را رعایت کند. در مطالعه­ای که در ایران انجام شده است. میزان هزینه­ای که بیمار برای بیماری خود می­تواند در ایران هزینه کند معادل ۲۲/۰- ۵۶/۰ تولید ناخالص داخلی یا تقریبا ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در سال ۲۰۱۴ بوده است تا یک QALY افزایش پیدا کند. حداکثر هزینه­ای که بیمار برای بیمار در آمریکا می­تواند هزینه کند تا یک QALY وضعیت آن بهبود یابد نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ است. تست جدید نسبت به تست فعلی نیاز به هزینه کمتری باشد تا به همان نتایج تست فعلی دست پیدا شود. تست جدید نتایج با کیفیت بیشتری را نسبت به تست فعلی با همان هزینه ارائه دهد و یا این که تست جدید نیاز به هزینه کمتر باشد و نتایج با کیفیت تری را ارائه دهد. از این رو برای این که تست وابسته به پزشکی دقیق مقرون به صرفه باشد باید به موارد همچون شیوع ژن یا الل خاص در جمعیت، میزان درستی تست، هزینه تست توجه خاصی کند. بیشتر مطالعات خبر از مقرون به صرفه بودن روش­های وابسته به پزشکی دقیق نسبت به روش­های دیگر می­دهند.

منابع:

۱. Hodson R. Precision medicine. Nature. ۲۰۱۶; ۵۷۳: s49.

۲. Moradi N, Rashidian A, Nosratnejad S, Olyaeemanesh A, Zanganeh M, Zarei L. Willingness to pay for one quality-adjusted life year in Iran. Cost Effectiveness and Resource Allocation. ۲۰۱۹; ۱۷:۴.

۳. Cameron D, Ubels J, Norstorm F. On what basis are medical cost-effectiveness thresholds set? Clashing opinions and an absence of data: a systemic review. Global Health Action. ۲۰۱۸; ۱۱(۱): ۱۴۴۷۸۲۸.

۴. Kasztura M, Richard A, Bempobg N, Loncar D, Flahault A. Cost-effectiveness of precision medicine: a scoping review. International Journal of Public Health. ۲۰۱۹; ۶۴: ۱۲۶۱-۱۲۷۱.

۰ ۰ vote
Article Rating

اگر این مطلب را می‌پسندید آن را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
عضویت
خبرم کن اگر:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

فهرست مطالب

آخرین مطالب

حمایت عاطفی از بیماران مبتلا به سرطان

بیماری سرطان یک بیماری چالش برانگیز در عصر حاضر است و ابتلا به آن استرس­های فراوانی را در پی دارد. حمایت روانی و عاطفی از بیمار مبتلا به سرطان به کاهش این استرس­ها کمک می­کند. افرادی که در اولویت­های اصلی دایره­ی زمینه­ی حمایت عاطفی قرار می­گیرند شامل خانواده و دوستان بیمار، افرادی که از بیمار مراقبت می­کنند و پزشکان و پرستاران هستند. تحقیقات نشان داده است که حمایت­های عاطفی در روند درمان و کیفیت زندگی بیمار تاثیر مثبت می­گذارد.

ادامه مطلب »

عوارض سرطان بر روی قوای جنسی

قوای جنسی بخش جدانشدنی از زندگی افراد بالغ است که بر روی کیفیت زندگی افراد تاثیر مستقیم دارد. سرطان بیماری است که بر روی زندگی فرد تاثیرات عمیق می‌گذارد. بیماری سرطان و داروهایی که برای درمان آن به کار می‌روند به شکل‌های مختلف بر روی زندگی فرد از جمله توانایی فیزیکی، ویژگی‌های عاطفی و قوای جنسی فرد تاثیر عمیق می‌گذارد. از جمله تاثیراتی که سرطان بر روی زندگی جنسی فرد می‌گذارد می‌توان به عدم ارگاسم، عدم تمایل به انجام رابطه جنسی، خستگی و ناباروری است. هرچند که اثرات انواع سرطان بر روی فرد می‌تواند متفاوت باشد، اما به شکل معنادار و یکسانی بر روی رضایت جنسی افراد تاثیر می‌گذارد.

ادامه مطلب »

غربال‌گری ژنتیکی در سرطان روده

تست­های تشخیصی، تست­هایی هستند که معمولا عامل بیماری را مشخص می­کنند که نشانه­های آن در بیمار بروز پیدا کرده است. اما غربال گری، تستی است که معمولا فرد بدون بروز علائم وضعیت بیماری او شناسایی می­شود. در نتیجه غربال گری معمولا برای افرادی است که بیماری در آن­ها بروز پیدا نکرده است. هدف غربال گری شناسایی بیماری در مراحل ابتدایی و جداسازی افراد با ریسک بالا می­باشد. هرچند که هدف اصلی غربال گری پیشگیری و کاهش شیوع بیماری است. سازمان بهداشت جهانی برای غربال گری موارد زیر را ذکر کرده است.

ادامه مطلب »
218161