پیشگیری از بروز سرطان روده بزرگ

پیشگیری از سرطان روده

پیشگیری از بروز سرطان راه ایمن­تر و اقتصادی­تر از درمان سرطان است. . گفتنی ۳۰ تا ۵۰ درصد از سرطان­ها قابل پیشگیری هستند. بروز سرطان در ارتباط با سبک زندگی فرد است. سیگار نکشیدن و ترک سیگار راهی است که فرد را از ابتلا به سرطان دور می­کند. سیگار کشیدن باعث مرگ ۶ میلیون نفر در جهان می­شود. در تنباکو ۷۰۰۰ ماده­ی شیمیایی وجود دارد که ۵۰ مورد آن سرطان­زا هستند. تغذیه­ی سالم همچون استفاده از میوه­ها و سبزیحات و تعادل وزن به کاهش ابتلا به سرطان کمک می­کند. افزایش وزن در ارتباط با سرطان­های پستان، روده­بزرگ-مخرج و کلیه است ک هورزش کردن منظم منجر به تادل وزن و کاهش بروز سرطان می­شود. همچنین واکسینه شدن در برابر ویروس­های سرطان­زا همچون ویروس عامل هپاتیت B، و ویروس پاپیلومای انسانی از ابتلا به این نوع بیماری­ها و سرطان جلوگیری می­کند. قابل توجه است که ۱۵ درصد از سرطان­ها به واسطه­ی عوامل عفونی ایجاد می­شود. به علاوه رفتار­های مخاطره انگیز همچون سکس غیر ایمن و استفاده از سرنگ­های آلوده خطر ابتلا به سرطان را افزایش می­دهد. از طرفی دیگر در معرض قرار نگرفتن مستقیم جلوی نور خورشید، کاهش میزان مصرف الکل و داشتن میزان ویتامین D باعث کاهش ابتلا به سرطان می­شود. الکل خطر ابتلا به سرطان­های حفره­ی دهانی، مری، کبد و پستان را افزایش می­دهد. ویتامین D در گوشت ماهی، زرده­ی تخم مرغ، جگر، آب پرتقال و پنیر دیده می­شود.

منابع

Myo Clinic. Cancer prevention: 7 tips to reduce your risk. Available from:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/cancer-prevention/art-20044816

Harvard Medical School. The 10 commandments of cancer prevention. Available from:

https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/the-10-commandments-of-cancer-prevention

World Health Organization. Cancer prevention. Available from:

https://www.who.int/cancer/prevention/en/

۰ ۰ vote
Article Rating

اگر این مطلب را می‌پسندید آن را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
عضویت
خبرم کن اگر:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

فهرست مطالب

آخرین مطالب

حمایت عاطفی از بیماران مبتلا به سرطان

بیماری سرطان یک بیماری چالش برانگیز در عصر حاضر است و ابتلا به آن استرس­های فراوانی را در پی دارد. حمایت روانی و عاطفی از بیمار مبتلا به سرطان به کاهش این استرس­ها کمک می­کند. افرادی که در اولویت­های اصلی دایره­ی زمینه­ی حمایت عاطفی قرار می­گیرند شامل خانواده و دوستان بیمار، افرادی که از بیمار مراقبت می­کنند و پزشکان و پرستاران هستند. تحقیقات نشان داده است که حمایت­های عاطفی در روند درمان و کیفیت زندگی بیمار تاثیر مثبت می­گذارد.

ادامه مطلب »

عوارض سرطان بر روی قوای جنسی

قوای جنسی بخش جدانشدنی از زندگی افراد بالغ است که بر روی کیفیت زندگی افراد تاثیر مستقیم دارد. سرطان بیماری است که بر روی زندگی فرد تاثیرات عمیق می‌گذارد. بیماری سرطان و داروهایی که برای درمان آن به کار می‌روند به شکل‌های مختلف بر روی زندگی فرد از جمله توانایی فیزیکی، ویژگی‌های عاطفی و قوای جنسی فرد تاثیر عمیق می‌گذارد. از جمله تاثیراتی که سرطان بر روی زندگی جنسی فرد می‌گذارد می‌توان به عدم ارگاسم، عدم تمایل به انجام رابطه جنسی، خستگی و ناباروری است. هرچند که اثرات انواع سرطان بر روی فرد می‌تواند متفاوت باشد، اما به شکل معنادار و یکسانی بر روی رضایت جنسی افراد تاثیر می‌گذارد.

ادامه مطلب »

غربال‌گری ژنتیکی در سرطان روده

تست­های تشخیصی، تست­هایی هستند که معمولا عامل بیماری را مشخص می­کنند که نشانه­های آن در بیمار بروز پیدا کرده است. اما غربال گری، تستی است که معمولا فرد بدون بروز علائم وضعیت بیماری او شناسایی می­شود. در نتیجه غربال گری معمولا برای افرادی است که بیماری در آن­ها بروز پیدا نکرده است. هدف غربال گری شناسایی بیماری در مراحل ابتدایی و جداسازی افراد با ریسک بالا می­باشد. هرچند که هدف اصلی غربال گری پیشگیری و کاهش شیوع بیماری است. سازمان بهداشت جهانی برای غربال گری موارد زیر را ذکر کرده است.

ادامه مطلب »
218161