داروی تاموکسیفن (Tamoxifen)

تاموکسیفن ابتدا برای درمان سرطان پستان متاستاتیک در زنان یائسه از سال ۱۹۷۰ به بعد مورد استفاده قرار گرفت. همچنین  از سال ۱۹۹۸ به بعد برای درمان سرطان پستان نوع استروژن مثبت به کار رمی­رود. از طرف دیگر تاموکسیفن خاصیت مهار و جلوگیری از پیشرفت سرطان پستان را دارد. تاموکسیفن در افرادی که سرطان آن­ها در مراحل اولیه قرار دارد یا فرد شانس خطر بالایی را دارد از پیشرفت تومور و شیوع آن جلوگیری می­کند. هرچند که تاموکسیفن دارای مزیت­های درمانی است، اما عوارض جانبی قابل توجهی نیز دارد (۱,۲).

داروی تاموکسیفین

عوارض ناشی از مصرف تاموکسیفن شامل عوارض ملایم و شدید می­شود. شایع­ترین عارضه­ی داروی تاموکسیفن گرگرفتگی (احساس گرمی ناگهانی) یا hot flashes است که به دلیل اثر منفی که بر روی سیستم عصبی می­گذارد در فرد بروز پیدا می­کند. دیگر عوارض ملایم همچون عرق شب، خشکی واژن، افسردگی، تغییر در عادات خواب، فراموشی، از دست دادن وزن و کاهش توان جنسی در افرادی که تاموکسیفن مصرف کردند نیز مشاهده شده است. اما عوارض شدید تاموکسیفن تاثیرات شدید­تری بر روی فرد بیمار می­گذاردند. گزارش شده است که مصرف تاموکسیفن منجر به نوع خاصی از سرطان رحم به اسم آندومتری (endometrial cancer) می­شود. همچنین تاموکسیفن باعث ایجاد افزایش تشکیل لخته خون در سیاهرگ­ها می­شود. نکروزه شدن کبد و چربی کبد از عوارضی است که مصرف تاموکسیفن بر روی کبد بر جای می­گذارد. از طرفی دیگر در بعضی موارد دیده شده است که تاموکسیفن بر روی قرنیه و قدرت بینایی تاثیر منفی می­گذارد (۳,۴). اما مشاهده شده است که هرچه طول مصرف داروی تاموکسیفن بیشتر باشد، عوارض جانبی دارو کمتر است. افرادی که جوان­تر هستند، پس از یائسگی هورمون درمانی انجام دادند و دارای مقدار زیاد اندوکسیفن (متابولیتی فعال تاموکسیفن) در سرم است، عوارض جانبی دارو را شدیدتر بروز می­دهند (۳).

داروی تاموکسیفن، یک داروی موثر در درمان سرطان است که چندین دهه برای درمان سرطان پستان استروژن مثبت استفاده می­شود. مصرف تاموکسیفن دارای عوارض جانبی همچون گرگرفتگی، تغییر در عادات خواب، کاهش قدرت بینایی و افزایش احتمال دچار شدن به سرطان رحم است.

۱.        IARC Working Group on the Evaluation of Carcinogenic Risk to Humans. Pharmaceuticals [Internet]. Lyon: International Agency for Research on Cancer; 2012. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK304326/

۲.        Lazzeroni M, Serrano D, Dunn BK, Heckman-stoddard BM, Lee O, Khan S, et al. Oral low dose and topical tamoxifen for breast cancer prevention : modern approaches for an old drug. 2012;1–۱۱.

۳.        Lorizio W, Wu AHB, Beattie MS, Rugo H, Tchu S, Kerlikowske K, et al. Clinical and biomarker predictors of side effects from tamoxifen. Breast Cancer Research and Treatment [Internet]. 2012 Apr 30;132(3):1107–۱۸. Available from: http://link.springer.com/10.1007/s10549-011-1893-4

۴.        Heery M, Corbett P, Zelkowitz R. Precautions for Patients Taking Tamoxifen. Journal of the advanced practitioner in oncology [Internet]. 9(1):78–۸۳. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30564470

۰ ۰ vote
Article Rating

اگر این مطلب را می‌پسندید آن را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
عضویت
خبرم کن اگر:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

فهرست مطالب

آخرین مطالب

حمایت عاطفی از بیماران مبتلا به سرطان

بیماری سرطان یک بیماری چالش برانگیز در عصر حاضر است و ابتلا به آن استرس­های فراوانی را در پی دارد. حمایت روانی و عاطفی از بیمار مبتلا به سرطان به کاهش این استرس­ها کمک می­کند. افرادی که در اولویت­های اصلی دایره­ی زمینه­ی حمایت عاطفی قرار می­گیرند شامل خانواده و دوستان بیمار، افرادی که از بیمار مراقبت می­کنند و پزشکان و پرستاران هستند. تحقیقات نشان داده است که حمایت­های عاطفی در روند درمان و کیفیت زندگی بیمار تاثیر مثبت می­گذارد.

ادامه مطلب »

عوارض سرطان بر روی قوای جنسی

قوای جنسی بخش جدانشدنی از زندگی افراد بالغ است که بر روی کیفیت زندگی افراد تاثیر مستقیم دارد. سرطان بیماری است که بر روی زندگی فرد تاثیرات عمیق می‌گذارد. بیماری سرطان و داروهایی که برای درمان آن به کار می‌روند به شکل‌های مختلف بر روی زندگی فرد از جمله توانایی فیزیکی، ویژگی‌های عاطفی و قوای جنسی فرد تاثیر عمیق می‌گذارد. از جمله تاثیراتی که سرطان بر روی زندگی جنسی فرد می‌گذارد می‌توان به عدم ارگاسم، عدم تمایل به انجام رابطه جنسی، خستگی و ناباروری است. هرچند که اثرات انواع سرطان بر روی فرد می‌تواند متفاوت باشد، اما به شکل معنادار و یکسانی بر روی رضایت جنسی افراد تاثیر می‌گذارد.

ادامه مطلب »

غربال‌گری ژنتیکی در سرطان روده

تست­های تشخیصی، تست­هایی هستند که معمولا عامل بیماری را مشخص می­کنند که نشانه­های آن در بیمار بروز پیدا کرده است. اما غربال گری، تستی است که معمولا فرد بدون بروز علائم وضعیت بیماری او شناسایی می­شود. در نتیجه غربال گری معمولا برای افرادی است که بیماری در آن­ها بروز پیدا نکرده است. هدف غربال گری شناسایی بیماری در مراحل ابتدایی و جداسازی افراد با ریسک بالا می­باشد. هرچند که هدف اصلی غربال گری پیشگیری و کاهش شیوع بیماری است. سازمان بهداشت جهانی برای غربال گری موارد زیر را ذکر کرده است.

ادامه مطلب »
218161